Az egészségem megőrzése számomra nagyon fontos. Az egyszerű megfázásoktól is nagyon félek, emiatt mindent megteszek annak érdekében, hogy semmi bajom ne történjen. Ezért is döntöttem úgy, hogy kicseréltetem a nyílászárókat a házamon. A télen nagyon nehezen sikerült felfűteni a szobákat, ugyanis az ablakok nagyon rosszul szigetelnek. Egy szelesebb napon még a függöny is lobogott. Reggelre rendszerint nagyon kihűltek a helyiségek, így gyakran arra keltem fel, hogy elképesztően fázok. Ez ahhoz vezetett, hogy egyik megfázásból léptem bele a másikba, folyamatosan beteg voltam. Az ablakok cseréje tehát létfontosságúvá vált számomra.
Az egyik szomszédom, Henrietta ősszel cseréltette ki a nyílászáróit, emiatt tőle kértem tanácsot, hogy honnan érdemes vásárolni, hol lehet utánanézni a dolgoknak. Ő azt ajánlotta, hogy műanyag ablakot vásároljak, aminek az előnyeiről és a vásárlásáról a muanyagablakom.hu weboldalon olvashatok.
Megfogadtam Heni tanácsát, és felnéztem az internetes oldalra, ahol tényleg sok érdekes tudnivalóval lettem gazdagabb. Megtudtam például, hogy a kivitelező kiválasztása és kihívása előtt érdemes megmérni a nyílászárókat, hogy az ablak és a műanyag párkány méretekkel tisztában legyünk, amikor kihívjuk a szakembert. Ezzel sok időt és energiát lehet megspórolni. Ez még akár árajánlatkérésnél is jól jöhet, hiszen így egy teljes kört megspórolva a konkrét méretekre lehet azonnali árajánlatot kapni. Mindemellett ha egy előzetes mérést végzünk, máris lesz viszonyítási alapunk, a műanyag párkány méretek és műanyag ablak szabványméretek között már el fogunk tudni igazodni.
A weboldalon azt is ismertették, hogy hogyan lehet az ablaknyílást házilag lemérni. Kiderült, hogy a nyílászáróknál a tok külső méretei vannak megadva, vagyis ha a cseréhez le szeretném mérni a rendelkezésemre álló helyet, vagy a szükséges ablakméretet, akkor ezt kell megadnom. Azzal teljesen felesleges az időt rabolni, hogy lemérem a nyíló ablakszárnyakat, hiszen abból lehetetlen kiszámítani, hogy mekkora beépítési méretekben szükséges gondolkodni.
A régi ablakok esetében sajnos az a gond, hogy teljesen körbe vannak burkolva, a tok széleit vakolat vagy takaróléc fedi, és így nem látszik, hogy mettől meddig tart, így nem lehet lemérni. Ebben az esetben az az egyetlen megoldás, hogy a kicserélendő ablakok körül megbontjuk egy helyen a burkolatot, és megnézzük, hogy mekkora az a rész, ami nem látszik. Ezután már egyszerűen lemérhető és kiszámítható az ablaktok külső szélessége és magassága. Sajnos az én ablakom esetében is ez a teendő, viszont valahogy biztos meg fogom tudni oldani, nem hiszem, hogy nem sikerülne megcsinálni. Nyilvánvalóan ez nagy kosszal jár és nagyon csúnya lesz a fal, de ha eljön az ablakcsere ideje, egyébként is ki kell körbe bontani az összeset. Szóval teljesen mindegy, hogy egy kicsit hamarabb, vagy később szedjük szét a házat. Heni elmondása szerint egy ablakcsere után teljesen át kell festeni az adott helyiséget, szóval úgyis nagy átalakítások várnak a szobára.
Az internetes oldal szerkesztői szerint, egy szakember is hasonlóan méri le az ablakok méretét, csak persze több ideig tart a mérési folyamat. A mért adatokat a beépítés előtt mindenképpen ellenőrizni fogják a kivitelezők, szóval nem lehet nagyot hibázni, a házilag megoldott méréssel, esetleg csak gyorsítani lehet a folyamaton.
Úgy döntöttem, hogy a weboldal és Heni tanácsait megfogadom. Meg fogom mérni az ablak és a párkány méreteit, csak ezután fogok hívni egy kivitelezőt, aki berakja az új, jól szigetelő nyílászáróimat. Biztos vagyok benne, hogy így a következő télen már nem fogok fázni.